Ludomir Grzybowski - autor pamiętnika z Powstania Styczniowego



Grzybowski Ludomir, uczestnik Powstania Styczniowego, autor wspomnień "Opis powstania polskiego w roku 1863 i 1864 w województwie krakowskim", które stanowią cenny materiał pamiętnikarski. Był synem urzędnika sądu w Chęcinach. Do Powstania Styczniowego pracował w chęcińskim sądzie poprawczym jako archiwista. W okresie manifestacji patriotyczno-religijnych w latach 1860–1861, będąc mieszkańcem Chęcin, czynnie w nich uczestniczył. Pracował w organizacji cywilnej powstania. Po wybuchu Powstania Styczniowego dołączył do oddziału Mariana Langiewicza na Świętym Krzyżu. Z oddziałem Langiewicza przeszedł cały szlak bojowy po Grochowiska. Po bitwie tej Langiewicz i część powstańców przeszła do Galicji i tam zostali aresztowani przez Austriaków. Grzybowski nie przeszedł. Od czerwca 1863 r. był w oddziale powstańczej żandarmerii Bogusza, następnie pod rozkazami Iskry, później Chmieleńskiego. 

W październiku 1863 r. roku trafił pod rozkazy gen. Hauke Bosaka. Służył w kawalerii. Ranny podczas potyczki pod Strojnowem 4 listopada 1863 r. został skierowany na leczenie. Do oddziału powrócił pod koniec 1863 r. Po klęsce opatowskiej 21 lutego 1864 r. ukrywał się w Rudzie Strawczyńskiej. 
W marcu 1864 r. został aresztowany i zamknięty w kieleckim więzieniu. Dzięki układom i łapówkom został zwolniony. Nie mogąc podjąć wcześniej wykonywanej pracy w administracji państwowej, został rachmistrzem w dobrach ziemskich Motkowice, należących do Lanckorońskich.[1]




[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludomir_Grzybowski - dostęp 14.01.2019


Podczas ostatnich poszukiwań udało mi się ustalić kolejne szczegóły dotyczące dziejów Ludomira Grzybowskiego. Podstawą do uzupełnienia tych danych są: akt urodzenia Ludomira Grzybowskiego z Parafii Katedralnej w Kielcach (nr 191 z 1842 r.) oraz akt ślubu (nr 10 z 1878 r.) z Heleną Dąbską, zamieszczony w księgach parafialnych w Dobrowodzie (k. Buska Zdroju).

Ludomir Grzybowski urodził się 15 stycznia 1842 roku. Był synem Jana Grzybowskiego (36 lat), urzędnika Sądu Kryminalnego, zamieszkałego w Kielcach i Augustyny z Lengników (lat 33). Ochrzczony w dniu 28 marca 1842 r. otrzymał imiona: Ludomir Ludwik Fabjan. Rodzicami chrzestnymi byli Alojzy Englisz i Aniela Lechowska.

Ślub z Heleną Dąbską (zamieszkałą w Dobrowodzie) odbył się 3 października 1878 r. w kościele parafialnym w Dobrowodzie. Ludomir Grzybowski mieszkał wówczas we wsi Jankowice, parafii Przybysławice, w Diecezji Sandomierskiej (obecnie gm. Ożarów, powiat opatowski).

Zmarł 11 grudnia 1919 r. dożywszy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jest pochowany na Starym Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze nr 222.

Ciekawym wątkiem do dalszych badań historycznych są, zawiązywane na przełomie XIX i XX wieku, związki małżeńskie Grzybowskich z Czaplickimi (zamieszkałymi w Ujnach) i Raczyńskimi (zamieszkałymi w Drugni). Zwłaszcza, kiedy zwróci się uwagę na fakt, że Ludomir Grzybowski wspomina, iż to właśnie z Czaplickim pojawił się w początkach Powstania Styczniowego w Ujnach, skąd wspólnie wyruszyli by dołączyć do oddziału Mariana Langiewicza.

Komentarze

  1. Wg. własnych źródeł rodzinnych , ti nie jest Ludomir Grzybowski lecz Adolf Franciszek Vertun.
    LG urodził się w 1942 roku a fotografia jest ok 1895 roku i osoba na niej nie może mieć 50 lat ..

    OdpowiedzUsuń
  2. To niezmiernie ciekawe... Opublikowane zdjęcie jest pozyskane od potomków Ludomira Grzybowskiego, co oczywiście nie wyklucza pomyłki! Będę zobowiązany za kontakt - warto wyeliminować błędne informacje z obiegu... Pozdrawiam. RS

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Klęska strojnowska - przegrana potyczka Powstania Styczniowego

Urywki z historii szkoły w Szczecnie

Zapomniana bitwa pod Włoszczowicami - 21.01.1864 r.