Jak to ze Strażą Pożarną w Szczecnie było...

   Kiedy w Szczecnie pojawiła się Straż Ogniowa...?



    Już w kwietniu 1920 roku Zarząd Straży Ogniowej Ochotniczej w Szczecnie informuje, iż ta liczy 70 członków czynnych i 50 honorowych. W tym samym piśmie składa do Starostwa Kieleckiego wniosek o zatwierdzenie Regulaminu Straży Ogniowej Ochotniczej w Szczecnie. W odpowiedzi Regulamin zostaje przez Starostę  ... odrzucony, jako niekompletny. Co ciekawe, w piśmie odmownym Starosta zwraca się do "członków założycieli", co jednoznacznie wskazuje, że właśnie w kwietniu 1920 roku zawiązała się liczna grupa inicjatywna, chcąca powołać Straż Ogniową Ochotniczą w Szczecnie. 

    Braki w Regulaminie uzupełniono i przesłano do Starosty w kwietniu 1921 roku. Po dokonaniu niezbędnej wpłaty w kwocie 20 Marek Wojewoda Kielecki zarejestrował stowarzyszenie pod nazwą: Towarzystwo Straży Ogniowej Ochotniczej w Szczecnie. Zatem za datę powstania Straży Ogniowej Ochotniczej w Szczecnie należy uznać: 2 maja 1921 r.



    Wg zatwierdzonego regulaminu siedzibą Towarzystwa było Szczecno, a okrąg działania obejmował: Szczecno, Skrzelczyce, Pierzchniankę, Ujny, Górki, Holendry, Hutę, Leonów, Czarną, Słopiec Szlachecki, Słopiec Rządowy, Trzemosna, Borków, Kaczyn, Znojów, Marzysz, Komórki i Wojciechów.

    Założycielami Towarzystwa byli: Adam Kącki, Wincenty Moszczyński, Pawlik, Dulnik, Antoni Pawlik, Dudkiewicz, Barchan, Wróblewski, Barczyński i Piróg (podpisy pod zatwierdzonym regulaminem).



    Na koniec tego krótkiego opracowania odniosę się do daty "1923" widniejącej aktualnie na budynku szczeceńskiej remizy. Najprawdopodobniej odnosi się ona po prostu do daty wybudowania pierwszego budynku Straży w Szczecnie.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Urywki z historii szkoły w Szczecnie

Czarna - wieś z dwóch parafii... Drugni i Pierzchnicy

Zapomniana bitwa pod Włoszczowicami - 21.01.1864 r.